20151007

CZEGO SZUKASZ W SWOICH MARZENIACH?

Today I invite You to see another advertisement for the Allegro company for which I was a costume designer assistant. "What do you search in your dreams" is a wonderful story about friendship, feelings and... dog, which still became the main character of this story :) As in the previous advertising for Allegro, which was also styled with Ina Lekiewicz (you can see it HERE), director Erik van Wyk put on the emotions that are intended to affect the recipient. This is very important aspect because on a TV screen, we happen to watch many meaningless ads. This commercial does not bored me and not only due to the fact that I was part of it :)
On the set of this production there was a bit more work. I had to prepare more stylings and took care of every detail that could not be missed in the dressing room. But the more you work, the more I feel satisfied with its results.
In the next post I will tell you about what the ads shooting is like and the ad from the kitchen (or backstage) and I will tell you some funny secrets accompanying the plan. Stay tuned!
I invite you to watch the ad and I'm curious about your opinions on it :)Dzisiaj pragnę pochwalić się Wam kolejną reklamą dla firmy Allegro, przy której pracowałem w charakterze drugiego kostiumografa. „Czego szkasz w marzeniach” to piękna opowieść o przyjaźni, uczuciach i o psie, który mimo wszystko stał się jej głównym bohaterem :) Podobnie jak w poprzedniej reklamie Allegro, którą także stylizowałem z Iną Lekiewicz ( możecie ją zobaczyć TUTAJ), reżyser Eryk Wan Wyk postawił na emocje, które mają wpłynąć na odbiorcę. To bardzo istotne, ponieważ na szklanym ekranie zdarza nam się oglądac reklamy pozbawione sensu. Ta reklama mnie nie nudzi i wcale nie wynika to z faktu, że byłem jej częścią :)
Na planie tej produkcji miałem nieco więcej pracy. Musiałem przygotować więcej stylizacji i zadbać o każdy szczegół, którego nie mogło zabraknąć w garderobie. Ale im więcej pracy, tym większą czuję satysfakcję z jej efektów.
W kolejnym poście opowiem Wam o tym, jak wygląda kręcenie reklamy od kuchni i zdradzę Wam kilka zabawnych sekretów towarzyszących na planie. Bądźcie czujni!

Zapraszam Was do obejrzenia reklamy i ciekaw jestem Waszej opini na jej temat :)

4 komentarze:

 1. Excellenr video, thank you, Where can I follow you on Instagram?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi Helena. Nice to meet you :)
   Follow me on my Instagram : fashionableinnovations

   Have a nice day!
   Greetings :)
   Adam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...